Rosnąca świadomość mieszkańców naszej planety sprawia, że wdrażanie nowych technologii jest wręcz niezbędne. Panele fotowoltaiczne umożliwiają pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca. To pierwszy i bardzo ważny krok w zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla do atmosfery z poziomu nawet małych społeczności. Fotowoltaika jest również odpowiedzią na problem rosnących cen prądu.
Sprawdź, jak działają panele fotowoltaiczne. Czym one są i dlaczego warto je montować? Oto garść fachowej wiedzy.
Definicja fotowoltaiki. Do czego służą panele słoneczne?
Fotowoltaika to proces, w którym pozyskiwane ciepło z promieni słonecznych przekształca się na energię elektryczną dzięki specjalnej technologii. Każdy panel jest zbudowany w taki sam sposób, a połączenie ich umożliwia zaspokojenie potrzeb użytkowników na określoną wartość, moc. Nowoczesne panele solarne umożliwiają pobór energii słonecznej na dużą skalę. Energia słoneczna po przekształceniu staje się pełnowartościowym prądem, który można wykorzystywać w gospodarstwach domowych, rolnych lub w firmach. Reasumując, panele fotowoltaiczne służą do wytwarzania ekologicznej energii słonecznej, a to źródło znajduje się na liście odnawialnych źródeł energii (OZE).
Jak działa fotowoltaika?
Budowa paneli fotowoltaicznych została szczegółowo opracowana. Każdy moduł jest zbudowany z ogniw fotowoltaicznych. Swoim kształtem przypominają one niewielkie wafle, które mają około 2 mm grubości, a łączą się z sobą w sposób szeregowy. Aby proces wytwarzania prądu był bezpieczny, są one dodatkowo odpowiednio zabezpieczone i chronione specjalną obudową. Ogniwa fotowoltaiczne są wykonane w całości z polikrystalicznego lub monokrystalicznego krzemu. Proces produkcji energii elektrycznej jest możliwy, gdy na każdy moduł padają promienie słońca. Następnie dzięki wykorzystaniu w instalacji PV falownika, nazywanego również inwerterem, dochodzi do zmiany energii słonecznej w prąd stały. Ten element jest najważniejszą częścią instalacji. I to właśnie dzięki niemu użytkownicy mogą korzystać z elektryczności w budynku.
Kiedy warto zainwestować w działanie fotowoltaiki?
Na to pytanie odpowiedź jest tylko jedna — zawsze. Ekologiczny prąd pozwala zmniejszyć zużycie energii, która dotychczas powstała wyłącznie w wielkich elektrowniach węglowych. Umożliwia również odbiorcom indywidualnym zmniejszenie kosztów za energię elektryczną. Korzystanie z instalacji fotowoltaicznej jest bezpłatne. Użytkownicy są zobowiązani tylko do opłaty za utrzymanie linii elektrycznej we właściwej firmie. Oczywiście szczegóły współpracy z elektrownią są kwestią indywidualną i zależą od tego, jakie warunki inwestor finalnie wynegocjował.
Jednak bez wątpienia korzystanie z fotowoltaiki dla domu w Krakowie lub w innym polskim mieście pozwala chronić naturalne zasoby naszej planety. Zmniejszenie CO2 w atmosferze to możliwość oddychania świeżym powietrzem. A we współczesnym świecie ta idea jest ważna nie tylko dla ekologów, ale dla wszystkich ludzi, którym zależy na zdrowiu swoim i bliskich.
Zalety energii słonecznej, czyli korzyści z fotowoltaiki
Korzystanie z nowoczesnych rozwiązań i zastąpienie prądu z elektrowni energią słoneczną ma wiele zalet. Oto najważniejsze z nich:
- zminimalizowanie rachunków za elektryczność,
- wyższa wartość nieruchomości,
- wspieranie działań mających na celu ochronę środowiska,
- wzrost wartości nieruchomości,
- niezależność od rosnących cen energii,
- zeroemisyjność,
- brak hałasu,
- możliwość montażu na dachu lub dodatkowym stelażu w wybranym miejscu,
- bezkosztowa eksploatacja.
Podsumowanie: działanie fotowoltaiki to odpowiedź na potrzeby współczesnej ludzkości
Inwestorzy, którzy dopiero teraz zastanawiają się nad instalacją paneli fotowoltaicznych, często zadają pytanie, jak działa fotowoltaika zimą lub jak działa fotowoltaika przy braku prądu. W okresie zimowym produkcja prądu zależy od ilości dni słonecznych. W zależności od regionu, warunków pogodowych, sposobu instalacji wynik może być różny. Natomiast w przypadku braku prądu użytkownicy paneli fotowoltaicznych nie mają dostępu do energii elektrycznej. Ale bez względu na to, instalacja paneli fotowoltaicznych jest korzystna i opłacalna. To odpowiedź na rosnące potrzeby współczesnej cywilizacji.
Jeśli chcesz zainstalować fotowoltaikę w domu w Krakowie — skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci dobrać moc instalacji, przygotujemy kosztorys i ustalimy dogodny termin montażu.